A+ A A-

Anunt angajare asistent social/consilier

Evaluarea cererilor primite se va face cu respectarea principiului confidentialitatii si al egalitatii de sanse. Vor fi contactate numai persoanele care indeplinesc cerintele mentionate si sunt selectionate pentru interviu. Pentru detalii suplimentare puteti suna la 0730592486 sau 0236312199, persoana de contact - Tatiana Ilie

Responsabilitati principale ale postului:

•    Ofera consiliere pentru prevenirea abandonului scolar pentru copii din familii in dificultate din scoli partenere (Tecuci, Pechea): colaboreaza cu cadrele didactice din scolile partenere si membrii echipei pentru selectia copiilor beneficiari ai sedintelor de consiliere, pregateste si desfasoara activitatile din cadrul  sedintelor de consiliere de grup, asigurand si materialele necesare, completeaza documentele aferente activitatii de consiliere (evaluari initiale, fise de prezenta, rapoarte de consiliere si fise de monitorizare )
•    Acorda servicii de informare si asistenta sociala familiilor si copiilor în dificultate ce frecventeaza Centrul de zi din Pechea: realizeaza anchete sociale, recomanda si ia decizii cu privire la cele mai bune actiuni pentru solicitantii de servicii sociale care solicita sprijin centrului sau face recomandari catre alte servicii, organizarea si gestionarea pachetelor de sprijin pentru a permite beneficiarilor de servicii sa duca o viata cat mai independent posibil, colaboreaza cu membrii echipei pentru distribuirea pachetelor/burselor catre familii

Profilul candidatului:
•    Absolvent de studii superioare de asistenta sociala/consiliere;
•    Experienta in consiliere;
•    Experienta in utilizarea calculatorului (Word, Excel, internet, etc);
•    Abilitati de lucru in comunitate si cu persoane din grupurile vulnerabile;
•    Abilitati de comunicare si disponibilitate de lucru in echipa;
•    Capacitatea de asumare a responsabilitatiilor;
•    Planificarea si organizarea activitatilor.

SPONSORI SI PARTENERI